Promuklost

Posledica je oboljenja u samom larinksu ili na udaljenim organima (centralni nervni sistem, vrat i grudni koš). Promuklost se javlja u preko pedeset raznih bolesti (upala glasnih žica, razvoj benignog ili malignog tumora na glasnim žicama, ožiljna promena glasnih žica sa suženjem larinksa (grkljana), zamor mišića koji pokreću glasne žice, paraliza rekurentnog živca koji inerviše grkljan i koji je oštećen u svom toku zbog strume štitnjače, paraliza levog rekurentnog živca i dr). Ponekad je uzrok neadekvatna upotreba glasa a vrlo česti su i psihogeni uzroci. Psihičke disfonije su izazvane psihičkim konfliktima, neurozama straha i dr. Funkcijske disfonije su dosta česte u ljudi koji glas upotrebljavavju u svojim zanimanjima (nastavnici, glumci, pevači i dr).

Kod zapaljenskih promena promuklost menja jačinu, visinu i boju u toku dana. Postoji pojava hrapavosti i promuklosti glasa koji postaje "suv", oštar i više ili manje dubok ili promuklost, a zatim sve slabašniji, hrapavi glas, otežan, slab, "plačan" glas. Ako dugo traje i postepeno se pogoršava, najčešće je posledica tumora.


Nacin unosa podataka koje vrsi lekar.
Prvo se unosi tip pregleda (osnovni ili kontrolni), potom se unosi datum pregleda ili kontrole. Zatim u se u anamnezu unose potrebni podaci (prema Vasim potrebama) i samim tim formira karton pacijenta. Po formiranju kartona pacijenta lekar unosi objektivni nalaz, dijagnozu, predlog terapije i zakljucak.

Više o bolnici Una