Nosna pregrada

Nosna pregrada (lat. septum nasi) je vertikalni zid koji deli nosnu duplju i predvorje nosa na dva dela. Prednji deo je sačinjen od kože i hrskavice, koja se naziva septalna hrskavica, a zadnji deo od ralaste kosti i uspravnog lista (lat. lamina perpendicularis) sitaste kosti. U prednje gornjem delu pregrade se nalazi kvržica nosne pregrade, koja je nastala nagomilavanjem žlezda u sluznici. Ova kvržica i unutrašnja strana srednje nosne školjke obrazuju tzv. mirisnu pukotinu, a od nje se naviše pruža misni žleb. Nosna pregrada, kao uostalom i čitava nosna šupljina, obložena je sluzokožom.

Arterije koje prelaze preko nje su grančice prednje sitaste, zadnje sitaste, krilastonepčane, velike nepčane i gornje arterije usana. Od nerava tuda prolaze prednji sitasti i nosnonepčani živac. Na prednjem delu nosne pregrade nalazi se mreža krvnih sudova po imenu Kiselbahovo polje (lat. locus Kieselbachi). Ono je prekriveno veoma tankom sluznicom, zbog čega se arterije smeštene u njemu lako povređuju i to je najčešći uzrok krvarenja iz nosa.

U dečijem uzrastu pregrada je obično postavljena u središnjoj ravni lica, dok kod odraslih ona često ima neravnu površinu i može biti savijena na jednu stranu. Ukoliko nepravilan položaj nosne pregrade ne uzrokuje smetnje to stanje se naziva fiziološka devijacija pregrade. Postoji i patološka devijacija koja se ogleda u smetnjama prilikom disanja, govora itd.


Nacin unosa podataka koje vrsi lekar.
Prvo se unosi tip pregleda (osnovni ili kontrolni), potom se unosi datum pregleda ili kontrole. Zatim u se u anamnezu unose potrebni podaci (prema Vasim potrebama) i samim tim formira karton pacijenta. Po formiranju kartona pacijenta lekar unosi objektivni nalaz, dijagnozu, predlog terapije i zakljucak.

Više o bolnici Una